Napój izotoniczny – nie tylko na siłownię

Napoje izotoniczne są coraz bardziej dostępne, również w dobrze wyposażonych sklepach spożywczych. Ich spożycie dedykuje się przede wszystkim podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a także podczas upałów, kiedy występuje poważne ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Co zawiera dobry izotonik?
W składzie izotoniku znajdziemy oczywiście wodę, ale wzbogaconą innymi dodatkami. Podczas wysiłku i upału organizm człowieka traci wartościowe mikroelementy – sód, potas, wapń, magnez oraz inne witaminy i minerały. W napoju izotonicznym znajdziemy ich uzupełnienie w postaci popularnych elektrolitów. Napoje wzbogacone są również węglowodanami, które dodają energii i siły oraz przyjemnych walorów smakowych.
Sód i potas to minerały, które odpowiadają za bilans elektrolityczny. Jego zaburzenia doprowadzają do odwodnienia oraz złego samopoczucia. Magnez i wapń natomiast wzmacniają układ nerwowy, redukując uczucie zmęczenia i napięcia. Smaczny napój izotoniczny możemy wykonać w zaciszu własnego domu.